Přeskočit navigaci

Měsíc březen

1935-20.3.
Zřízena rada pro opevňování a ředitelství opevňovacích prací.

1938-12.3.
Anšlus Rakouska. Téhož dne se konala důležitá porada ŘOPu o další výstavbě opevnění.

1938-26.3.
Zahájeno vyzbrojování úseku Králíky - Mladkov.

Pramen:
Ota Holub:
Zrazené pevnosti,
Praha 1982
Armyshop
www.top-armyshop.cz

Stav tvrze Smolkov v září 1938

Do Mnichovské dohody, jež byla přijata 29. září 1938, se podařilo úspěšně dokončit betonáž všech pěti zadaných objektů a celého podzemí. Nestihl se ale osadit složitý mechanismus dělostřelecké otočné věže a jeden ze zvonů pro lehký kulomet v objektu MO-S 38. V roce 1938 však scházely tvrzi především hlavní dělostřelecké zbraně Dělostřelecký srub MO-39 (kasematní houfnice vz. 38), které jak jsem uvedl v jedné z předchozích kapitol, se z důvodu zpoždění ve výrobě a vývoji do žádného z dělostřeleckých objektů v československém pohraničí nedostaly. Velitelé tvrzí proto během všeobecné mobilizace v září 1938 řešili tento problém provizorně umístěním několika 75 mm horských kanónů do dřevěných kůlen před dělostřeleckými sruby. U tvrze Smolkov, jak dokládají dobové snímky, stáli tři takovéto kanóny před objektem MO-S 39 "U trigonometru".

Podzemní spojovací chodby pevnosti byly plně vybaveny dopravním zařízením. V objektech byly již instalovány výtahy pro dopravu munice, zabudován byl i kolejový systém, ale nedostávalo se například manipulačních vozíků pro dopravu střeliva. S dokončením tvrzové elektrárny se počítalo až na přelomu let 1938 a 1939. Podzemí bylo proto napojeno zatím přes transformátor u vchodového objektu na vnější elektrické vedení.

Vchodový objekt byl zabezpečen pouze mřížovými vraty (a to jen jejich levou částí), padací byla těsně před montáží a se zasouvacími protiplynovými se počítalo až v roce 1939. Napojení tvrze na telefonní síť a zemní telegrafii bylo do září 1938 provedeno, a to včetně instalování potřebných kabelových komor.